ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Мертвовод

МЕРТВОВО́Д – річка у Бобринецьому районі Кіровоградської області, Братському і Вознесенському районах Миколаївської області, ліва притока Південного Бугу. Довж. 114 км, пл. водозбір. бас. 1774 км2. Бере початок на Пн. від с. Кривоносове Бобринец. р-ну. Тече на Пд. Зх. Гирло знаходиться побл. м. Вознесенськ. Долина переважно трапецієподібна, її шир. до 3 км, глиб. до 50 м. Заплава шир. до 300 м, у пониззі – до 1–1,5 км. Річище звивисте, його шир. у нижній течії до 20 м. Похил річки 1,8 м/км. Має понад 140 приток, з яких основні – Комишувата, Гарбузинка (праві). Живлення мішане з переважанням снігового. Замерзає наприкінці грудня, скресає на поч. березня. Вода гідрокарбо­натно-сульфатна натрієво-кальцієва, мінералізація змінюється від 0, 5–1,0 г/дм3 у період весняного водопілля до 2,0–2,5 г/дм3 у меженний період. Її твердість становить 19,1 мг-екв/дм3. Річка зарегульована малими водосховищами та ставками. Побл. с. Актове Вознесен. р-ну знаходиться геол. пам’ятка природи місц. значення Актів. каньйон (пл. понад 250 га), що входить до складу регіон. ландшафт. парку Гранітно-степове Побужжя.

В. В. Гребінь

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Мертвовод / В. В. Гребінь // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-65588

Том ЕСУ:

20-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

65588

Кількість переглядів цього року:

78

Схожі статті

Велике озеро
Водойми  | Том 4 | 2005
О. П. М’ягченко
Велике почаївське озеро
Водойми  | Том 4 | 2005
О. О. Кагало
Вільшанка, Вільшана
Водойми  | Том 4 | 2005
В. К. Хільчевський

Нагору