Кам’янсько-Дніпровська терасна рівнина — Енциклопедія Сучасної України

Кам’янсько-Дніпровська терасна рівнина

КА́М'ЯНСЬКО-ДНІПРО́ВСЬКА ТЕРА́СНА РІВНИ́НА – система терас лівобережжя Дніпра. Ін. назва – Кам'ян. під (зумовлена заляганням у цьому місці на незнач. глибині твердих кристаліч. (кам'яних) порід УЩ). Розташ. у пн. частині Причорномор. низовини, у межах Кам'ян.-Дніпров. та частково Василів. р-нів Запоріз. обл. На Пн. прилягає до Кахов. водосховища, на Пд. – до порівняно високого схилу, подекуди розчленов. ярами і балками. Довж. 35–40 км, шир. до 15 км. Складена переважно з глин і пісків. Ґрунт. води залягають на глиб. 6–10 м. Представлені ґрунти лучно-чорноземні, солонцюваті, подекуди солончакуваті з солонцями. У будові виділяють призаплав. масив. Це погорбована рівнина з піщаними кучугурами та замкнутими зниженнями, частково заліснена штуч. насадженнями.

Кам'ян. подом також називають мережу меліорат. каналів, утвор. зрошувал. системами (Кам'ян., Іванів., Благовіщен.), що забезпечує зрошування с.-г. угідь пл. 14 тис. га. Споруджена 1952–55, після реконструкції 1979 довж. каналів становить 204 км.

Літ.: Соколовський І. Л. Закономірності розвитку рельєфу України. 1973; Гетьман В. І. Антропогенізація Степового Придніпров'я у початкові етапи заселення // Україна: геогр. проблеми сталого розвитку: Зб. наук. пр. 2004. Т. 2; Стецюк В. В. Екологічна геоморфологія України: Навч. посіб. 2010 (усі – Київ).

В. І. Гетьман


Покликання на статтю