Маастрихтський вік і ярус — Енциклопедія Сучасної України

Маастрихтський вік і ярус

МААСТРИ́ХТСЬКИЙ ВІК І Я́РУС – останній вік пізньої епохи крейдового періоду мезозойської ери та відклади, що утворилися в той час. Уперше Маастрихт. ярус (М. я.) встановив 1849 бельгій. учений А. Дюмон. Маастрихт. вік, або Маастрихт охоплює час від 70,6±0,6 до 65,5±0,3 млн р. тому. Відклади М. я. підстеляються породами кампан. ярусу крейди, перекриваються відкладами датського ярусу палеоген. системи кайнозой. ератеми. У типовому розрізі побл. м. Маастрихт (Нідерланди) пред­ставлений крейдоподіб. мергелями з багатим вмістом брахіопод, орбітоїдів і моховаток. Містить характерні види Belemni­tella lanceоlata Schloth, Scaphites constrictnus Sow, Globotruncana conica White. В Україні відклади М. я. поширені у Дніпровсько-Донец. западині, окраїнах Донбасу, Волино-Поділ. плиті, Рівнин. і Гірському Криму, Карпатах. Вони складені переважно крейдою, яка часто заміщується мер­гелями, вверх за розрізом збільшується теригенна складова аж до появи пісковиків. У Карпатах у різних структурно-фаціал. зонах переважає строкатобарв., сірий піщано-глинистий фліш, іноді червоні мергелі й аргіліти. Товщина відкладів М. я. коливається у широкому діапазоні: від перших десятків до перших сотень мет­рів. Див. також Кайнозойська ера і група, Кампанський вік і ярус, Крейдовий період і крейдова система, Мезозойська ера і група, Палеогеновий період і палеогенова система.

Літ.: Иванников А. В. Геологическая история Украины в меловое время. К., 2005; Якушин Л. М., Іщенко І. І. Палеогеографія території платформної Укра­їни у маастрихтський вік // ГЖ. 2009. № 3.

М. М. Іванік

Статтю оновлено: 2017

Покликання на статтю
М. М. Іванік . Маастрихтський вік і ярус // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=60172 (дата звернення: 18.10.2021)