Мазуренко Семен Петрович — Енциклопедія Сучасної України

Мазуренко Семен Петрович

МАЗУРЕ́НКО Семен Петрович (01. 02. 1868, слобода Криворіжжя Донец. округу Обл. Війська Донського, нині с. Криворядне Ростов. обл., РФ – ?) – політичний діяч. Брат Василя, Єлизавети, Юрія, дядько Галі Мазуренків. Співзасн. Всерос. селян. спілки (1905), актив. учасник рев. подій 1905–07. У 1906 заарешт. і засланий. Після Лютн. революції 1917 повернувся в Україну і вступив до УСДРП. У січні–лютому 1919 за дорученням В. Винниченка та В. Чехівського вів у Москві переговори з делегацією РНК РСФРР (голова – Д. Мануїльський) щодо припинення агресії проти УНР і визнання її незалежності. Згідно з уряд. директивами погодився на запровадження рад. форми влади в УНР за умови пропорц. представництва робітників і селян, укладення укр.-рос. екон. союзу і дотримання УНР нейтралітету. Однак більшовики наполягали обмежитися угодою про спіл. боротьбу проти білогвард. військ і військ Антанти без визнання де-юре УНР. Згодом деякий час працював в Укр. Червоному Хресті в Європі, 1920 повернувся до УСРР. 1925 заарешт., подальша доля невідома.

Літ.: Головченко В., Матвієнко В., Солдатенко В. Дипломатична історія України (кінець ХІХ – перша чверть ХХ століття). К., 2011.

В. І. Головченко

Статтю оновлено: 2017

Покликання на статтю
В. І. Головченко . Мазуренко Семен Петрович // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=60428 (дата звернення: 19.05.2021)