ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

И

И – одинадцята літера української абетки. Є в інших алфавітах, створених на кириличній та латинській графічній основах. Назва літери [и] вживається як іменник середнього роду. Буває велика і мала, має рукописну й друковану форми. За накресленням – видозмінений варіант кириличної літери (). У староукр. графіці вживали паралельно з ы; у зв’язку з наявністю різних писемних шкіл і типів письма використовували кілька варіантів, що допомагає визначити час і місце написання пам’яток. У 16 ст. з’явилася друкована форма літери. У сучас. укр. мові нею позначають специфіч. голосний перед. ряду високого чи високо-серед. підняття, який у ненаголош. позиції наближається до е: [лиесиц’а]. Послідовне вживання літери и для позначення цього звука (без паралел. вживання ы) запровадили укладачі альманаху «Русалка Днѣстровая» (Будапешт, 1837) М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький. У старослов’ян. кирилич. писемності мала числове значення «вісім», тому її називали «и восьмеричне». Використовується у класифікац. поділові зі значенням «одинадцятий»: розділ «и», група «И». При цифровій нумерації вживається як додатк. диференційна ознака, коли низка предметів має однаковий номер: справа 7и тощо.

М. Г. Железняк

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

И / М. Г. Железняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-14096

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

11-й

Дата виходу друком тому:

2011

Дата останньої редакції статті:

2011

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Мова і література

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

14096

Кількість переглядів цього року:

9

Схожі статті

Література для дітей та підлітків
Мова і література  | Том 17 | 2016
С. С. Іванюк
Білоруська мова
Мова і література  | Том 2 | 2003
Г. П. Півторак
Бойківський говір
Мова і література  | Том 3 | 2004
Я. К. Радевич-Винницький

Нагору