ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Геохімії навколишнього середовища Інститут НАНУ

ГЕОХІ́МІЇ НАВКО́ЛИШНЬОГО СЕРЕДО́ВИЩА Інститут НАНУ та Міністерства з надзвичайних ситуацій України. Засн. 2001 у Києві. Є правонаступником Держ. наук. центру радіогеохімії навколиш. середовища НАНУ та Міністерства з надзвичай. ситуацій України, що був створ. 1996 на основі відділень металогенії та радіогеохімії навколиш. середовища Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення НАНУ. Основні напрями наук. досліджень: геохім. основи формування ноосфери; геохімія техногенезу; космоекологія і метеоритика; моделювання геол. і геохім. процесів; реабілітація забруднених територій та дезактивація техноген. об’єктів; екол. та соц.-екон. аспекти використання забруднених територій; перероблення, зберігання та поховання радіоактив. і небезпеч. відходів; оцінка техногенно-екол. ризику, екол. експертиза та прогноз екол. стану довкілля; комплексні проблеми екол. безпеки, екол. моніторинг та екоінформатика; геологія мінерал. ресурсів України, зокрема сировини для атом. енергетики та рідкіс. і дорогоцін. металів; вдосконалення методів пошуку та розроблення уранових і комплекс. родовищ в Україні; наук. супровід геол. і радіогеохім. проблем ядер. паливного циклу. Науковці Інституту розробили довгостроковий геохім. прогноз радіоекол. стану зони відчуження ЧАЕС та стратегію поводження з радіоактив. відходами з метою мінімізації їх радіоекол. небезпеки; визначили критерії стійкості наземних екосистем до техноген. впливу і критерії природного самоочищення біогеоценозів; довели існування у космосі високопористої силікат. речовини, що складає первинні тіла і частково реголіт; провели металогенічне районування докембрій. структур і комплексів УЩ; встановили закономірності формування і розповсюдження різних генетич. типів рудопроявів урану, золота, алмазів у геоблоках УЩ з оцінкою черговості їх освоєння та розробили технол. схеми підзем. вилуговування урану. Низку наук. розробок впроваджено у виробництво. Від 2000 видається зб. наук. праць Інституту. Директор Інституту — Ю. Забулонов (від 2018). Державна преміями України у галузі н. і т. відзначені співроб. Інституту Р. Бєлєвцев, Г. Каляєв, В. Коваль, Є. Куліш, Ю. Мельник (1998, за цикл робіт «Геохімія, петрологія і рудоносність докембрію України»), Е. Соботович (2000, за цикл робіт «Регіональна океанологія: стан середовища та мінерал.-сировинні ресурси Атлант., Індій., Пд. океанів та їх морів»), Т. Бондаренко (2004, за цикл робіт «Комплексне дослідження впливу Чорнобильської катастрофи на навколишнє середовище, наукове обґрунтування реабілітації забруднених територій та радіаційного захисту населення України»).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
січ. 2024
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наукові центри
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
29169
Вплив статті на популяризацію знань:
49
Бібліографічний опис:

Геохімії навколишнього середовища Інститут НАНУ / І. Ф. Шраменко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006, оновл. 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-29169.

Heokhimii navkolyshnoho seredovyshcha Instytut NANU / I. F. Shramenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006, upd. 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-29169.

Завантажити бібліографічний опис

Інформаційних технологій і засобів навчання Інститут НАПНУ
Наукові центри  |  Том 11  |  2011
О. М. Спірін, В. М. Дем’яненко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору