ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Верхня Терса

ВЕ́РХНЯ ТЕРСА́ – річка у Гуляйпільському і Новомиколаївському районах Запорізької області та Васильківському районі Дніпропетровської області, ліва притока Вовчої (басейн Дніпра). Назва річки у перекл. з тюрк. означає «та, що неправильно тече». Бере початок побл. с. Гірке Гуляйпіл. р-ну Запоріз. обл., на вис. 135 м над р. м. Довж. 118 км, пл. бас. 1677 км2. Заг. довж. річк. мережі складає 387 км, густота – 0,23 км/км2. Похил річки 0,63 м/км. Вода сульфатно-хлоридно-натрієво-магнієвого класу з мінералізацією 4,2– 6,8 г/дм3. Долина річки добре розроблена, з крутими схилами, розчленов. числен. ярами і балками. Шир. долини 3–4 км, іноді до 6 км. Річище річки у верх. частині випрямлене, в серед. і нижній – звивисте. Річище переважно замулене, заросле очеретом, з невеликими глибинами, помір. течією на перекатах і майже непомітною – у плесах. Живлення річки переважно снігове і дощове. Заплава добре розроблена, переважно двостороння. В. Т. зарегульов. бл. 220-ма ставками і водосховищем. У пригирл. частині річки розташ. ландшафт. заказник Дебальцев. лимани.

Л. І. Зеленська, В. В. Дем’янов

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Верхня Терса / Л. І. Зеленська, В. В. Дем’янов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-33678

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

33678

Кількість переглядів цього року:

58

Схожі статті

Здвиж
Водойми  | Том 10 | 2010
М. Ю. Костриця
Каланчак
Водойми  | Том 12 | 2012
Т. В. Кунафіна
Молочна
Водойми  | Том 21 | 2019
В. К. Хільчевський

Нагору