Війна
ВІЙНА́ — соціально-політичне явище, що являє собою одну з форм розв’язування засобами збройного насильства суспільно-політичних, економічних, ідеологічних, національних, територіальних, релігійних та інших суперечностей між державами, народами, націями, класами, соціальними групами. В. є продовженням політики насильницькими засобами і пов’язана зі зміною відносин між суб’єктами політики.
Основним змістом В. є збройна боротьба, що являє собою сукупність воєнних дій різного масштабу, які ведуться в різних фізичних середовищах (на землі, на воді, під водою, у повітрі, у космосі) для досягнення політичних і воєнно-стратегічних цілей. Головним і вирішальним знаряддям її ведення виступають ЗС та інші озброєні формування. Поряд зі збройною боротьбою для досягнення поставлених політичних цілей у війні застосовуються також економічні, дипломатичні, ідеологічні, психологічні, інформаційні, екологічні та інші засоби й відповідні до них форми боротьби.
В. має ряд ознак, що відрізняють її від інших соціально-політичних явищ і форм збройного насильства. Вона породжується глибинними політичними і соціально-економічними причинами, що мають об’єктивно-суб’єктивний характер. Кожній В. властиві особливі соціально-політичні, воєнно-стратегічні та правові риси, обумовлені політичними цілями сторін, масштабами ведення, засобами збройної боротьби та способами дій ЗС. Сукупність цих рис визначає характер війни (див. Воєнний конфлікт).