ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Kultura

«KULTURA» – польський літературно-політичний журнал. Виходив 1947–2000 спочатку в Римі, а потім у Парижі. Засн. і гол. ред. – Є. Ґедройц. Часопис відігравав важливу роль у польс. літ. житті. Публікував полем. статті Нобелів. лауреатів Ч. Мілоша та В. Шимборської, а також ін. польс. інтелектуалів – В. Ґомбровича, М. Гласко, Ю. Чапського, А. Бобковського та ін. З укр. еміграц. діячів із «К.» співпрацювали Б. Осадчук, Ю. Лавріненко, Ю. Шевельов, І. Лисяк-Рудницький, Б. Левицький, І. Кедрин-Рудницький, І. Кошелівець та ін. Часопис відіграв важливу роль у примиренні поляків з українцями, білорусами та литовцями, був першим польс. інтелектуал. колом, яке у 1950-і рр. захищало ідею визнання повоєн. сх. кордонів Польщі. Концепція підтримки незалежності сх. сусідів Польщі, вироблена Ю. Мерошевським, мала великий вплив на зовн. політику Польщі після 1989. На шпальтах «К.» висвітлено сх. концепцію Є. Ґедройца стосовно України, що передбачала утвердження у свідомості поляків необхідності відмови від претензій на Львів, визнання повоєн. кордонів, урегулювання взаєм. претензій шляхом дискусій і вибачення в ім’я боротьби зі спіл. поневолювачем – імпер. Росією. З його ініціативи і за його кошти у б-ці «К.» з’яви­­лися друком антології укр. літ-ри за 1917–33 «Розстріляне відро­­дження» Ю. Лавріненка (1959) та дисидент. руху «Україна 1956–1968» І. Кошелівця (1969).

Літ.: Бердиховська Б. Простір свободи. Україна на шпальтах паризької «Культури». 2005; Її ж. Єжи Ґедройць та українська еміґрація. Листування 1952–1982 років. 2008 (обидві – Київ).

Б. Бакула

Рекомендована література

  1. Бердиховська Б. Простір свободи. Україна на шпальтах паризької «Культури». 2005;
  2. Її ж. Єжи Ґедройць та українська еміґрація. Листування 1952–1982 років. 2008 (обидві – Київ).
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Kultura / Б. Бакула // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-51452

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

51452

Кількість переглядів цього року:

7

Схожі статті

Українські новини (Сміла)
Періодика  | 2024
К. М. Курилишин
Нелінійні коливання
Періодика  | Том 23 | 2021
О. А. Бойчук
Колючки
Періодика  | Том 14 | 2014
О. В. Вішка

Нагору