ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Куритиба

КУРИТИ́БА – місто, столиця штату Парана у Бразилії. Насел. 1,848 млн осіб (2013). Засн. 1693 як місце відпочинку для торговців, які вели рогату худобу на ярмарок у Сорокаба (шт. Сан-Пауло). Від 1853 – столиця Парани. У серед. 19 ст. з’явилася значна кількість іммігрантів з Європи, переважно німців, поляків, українців та італійців, що згодом спричинило по­літику багатокультурності. Знач. розвиток К. розпочався 1970 з обранням Дж. Лернера мером міста. Була розроблена досконала система громад. транспор­ту, що дозволяє мінімізувати ви­­киди в атмосферу й уникнути заторів. Своєрід. візитівкою К. стали автобусні зупинки у вигляді невеликих овал. тунелів. Особливістю міста також є знач­­на кількість пішохід. зон. К. – одне з небагатьох міст світу, в якому сміття сортується та використовується як вторинна си­­ровина. Діє Екол. університет, який вод­ночас вважається визнач. пам’ят­кою міста, оскільки повністю збу­дов. із сировини вторин. переробки. Значну увагу приділяють розвитку освіти, зокрема переселенці мають змогу здобути се­­редню спец. освіту на курсах та у школах для дорослих. Є ботан. сад. Розвинена пром-сть; К. входить до п’ятірки найкращих міст для інвестицій в Лат. Америці. К. – другий найбільший центр концентрації укр. громади в Бра­зилії (понад 25 тис. осіб). Першим укр. часописом була «Зоря» (1907–09, неперіодично 1910; видавало товариство «Просвіта»). 1910–11 виходив часопис «Прапор» (видавало Товариство ім. Т. Шевченка). 1910 в К. з ініціативи Р. Криницького та К. Гутковського організовано перший Конгрес бра­зилій. українців. Нині функціонує Укр. товариство Бразилії, до якого входять Укр.-бразилій. клуб, Жін. укр. організація, Асоц. декор.-приклад. мистецтва, укр. фольклор. колектив «Барвінок» (засн. 1930), суботня школа ім. Лесі Українки, Музей укр. імміграції, укр. б-ка, вокал.-інструм. ансамбль «Соловейко». 1980 у К. створ. реліг.-культур. центр «Полтава», який має однойм. фольклорну групу, хор, дит. капелу бандуристок «Фіалка», оркестр. У К. – центр. осередки Укр.-бразилій. центр. репрезентації, Товариства прихильників укр. культури. Діють реліг. громади УГКЦ та УАПЦ. Виходить г. «Хлібороб». У місті – площа України з пам’ятником Т. Шевченку, Укр. меморіал (до 100-ліття початку укр. імміграції до Бразилії), пам’ятник писанці, пам’ятний знак жертвам голодомору в Україні 1932–33; му­­зей ікон. У Федерал. університеті Парани викладають укр. мову як додатк. предмет. У різний час у К. жили і працювали журналіст О. Ващенко, письменник-перекладач П. Карманський, громад. та культур. діяч С. Кобилянсь­кий, поетеса О. Колодій, церк. діячі УГКЦ Є.-В. Кривий, Д. Коз­линський, мовознавець В. Куль­чинський, громад. діяч С. Плахтин, нині – лікар-нейрохірург А. Ан­тонюк, фахівець з історії України й істор. демографії О. Бо­­рушенко, піаністка Л. Борушен­ко, композитор І. Вовк, церк. діячі УГКЦ В. Ковбик та М. Мазур. У місті похов. історик М. Ґец.

Літ.: Українці Бразилії = Os Ucra­nia­nos do Brasil = Ukrainians in Brazil. К., 2011.

О. П. Борушенко, М. Г. Железняк

Рекомендована література

  1. Українці Бразилії = Os Ucra­nia­nos do Brasil = Ukrainians in Brazil. К., 2011.Google Scholar

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Куритиба / О. П. Борушенко, М. Г. Железняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-51931

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Населені пункти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

51931

Схожі статті

Миколаїв
Населені пункти  | Том 20 | 2018
О. О. Баковецька, О. В. Бобіна, О. П. Тригуб, Д. Ю. Щербак
Дахау
Населені пункти  | Том 7 | 2007
В. С. Леник, Л. І. Рудницький
Коробівка
Населені пункти  | Том 14 | 2014
С. І. Сало

Нагору