ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Медична антропологія

МЕДИ́ЧНА АНТРОПОЛО́ГІЯ – міждисциплінарний напрям наукових досліджень. Його мета – аналіз і систематизація знань з медицини різних етніч. і соц. груп насел., форм і традицій лікування в минулому й на сучас. етапі, сприйняття стану здоров’я та хвороби у зв’язку з культур. традиціями, способів збереження здоров’я та надання допомоги хворим у різних культур. спільнотах, впливу соц. чинників на причини поширення хвороб та епідемій тощо. Одним із напрямів М. а. є біоетика, що вивчає моделі взаємин лікаря та пацієнта, морал. проблеми генетики, клонування, абортів, транс­плантології, евтаназії, допомо­ги ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД тощо. Питання М. а. перебувають у колі наук. дослідж. соціологів, лікарів, істориків медицини, фахівців у галузі фіз. антропології, етнологів, психологів, психіатрів, екологів, генетиків та ін. Як наук. напрям виникла в 1960-х рр. у США. Нині інтенсивно розвивається в країнах Зх. Європи, Пн. і Пд. Америки, Австралії, Азії, Африки тощо, де М. а. входить до переліку навч. дисциплін університет. програм. Провідні дослідн. та освітні центри розвитку М. а. діють у США та Канаді. У Каліфорній. університеті в м. Берклі і Сан-Франциско та Гарвард. університеті (м. Кембридж, шт. Массачусетс; усі – США) вивчають історію медицини, традиц. медицину багатьох народів, етнопсихіатрію, психоаналіз, причини епідемій і розповсюдження інфекц. захворювань, основи біоетики тощо. В Університеті Мак-Мастера (м. Гамільтон, провінція Онтаріо, Канада) досліджують традиц. практики зцілення, поширені в різних етніч. та соц. групах, проблеми здоров’я корін. народів, держ. політику в мед. сфері та ін. 2005 в Інституті етнології та антропології РАН (Москва) створ. н.-д. групу М. а., співроб. якої вивчають особливості традиц. медицини народів РФ, шаманізму та неошаманізму, знахар. мистецтва, ставлення до питань здоров’я представників різних конфесій і неореліг. рухів тощо. Деякі проблеми М. а. висвітлено в працях укр. етнологів З. Болтарович, О. Боряк та ін. Від 1992 в Україні діє Київ. мед. університет Укр. асоц. нар. медицини, студенти якого мають змогу знайомитися з методами нар. та нетрадиц. медицини.

Літ.: Алексеева Т. И. Антропология – медицине. Москва, 1989; Болтарович З. Є. Народна медицина українців. К., 1990; Харитонова В. И. Традиционная магико-медицинская практика и современное народное целительство: Ст. и мат. Москва, 1995; Верхратський С. А. Історія медицини. К., 2001; Харитонова В. И. Феникс из пепла?: Сибирский шаманизм на рубеже тысячелетий. Москва, 2006; Medical anthropology: regional perspectives and shared concerns. 2007; Боряк О. О. Баба-повитуха в культурно-історичній традиції українців: між профанним і сакральним. К., 2009; M. Lock, Nguyen Vinh-Kim. An anthropology of biomedicine. 2010; A. S. Wiley, J. S. Allen. Medical anthropology: A biocultural ap­­proach. 2016.

С. П. Сегеда

Рекомендована література

  1. Алексеева Т. И. Антропология – медицине. Москва, 1989;
  2. Болтарович З. Є. Народна медицина українців. К., 1990;
  3. Харитонова В. И. Традиционная магико-медицинская практика и современное народное целительство: Ст. и мат. Москва, 1995;
  4. Верхратський С. А. Історія медицини. К., 2001;
  5. Харитонова В. И. Феникс из пепла?: Сибирский шаманизм на рубеже тысячелетий. Москва, 2006;
  6. Medical anthropology: regional perspectives and shared concerns. 2007;
  7. Боряк О. О. Баба-повитуха в культурно-історичній традиції українців: між профанним і сакральним. К., 2009;
  8. M. Lock, Nguyen Vinh-Kim. An anthropology of biomedicine. 2010;
  9. A. S. Wiley, J. S. Allen. Medical anthropology: A biocultural ap­­proach. 2016.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Медична антропологія / С. П. Сегеда // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-66061

Том ЕСУ:

20-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

66061

Кількість переглядів цього року:

59

Схожі статті

Бібліографія права і юридичних наук
Наука і вчення  | Том 2 | 2003
Т. В. Добко
Біотехнія
Наука і вчення  | Том 3 | 2004
В. Д. Бондаренко
Західукргеологія
Наука і вчення  | Том 10 | 2010
Д. Г. Панов

Нагору