Розмір шрифту

A

Лаврів

ЛАВРІ́В  — село Старосамбірського району Львівської області. Підпорядк. Великолінин. сільраді. Зна­ходиться на р. Лінинка (притока Дністра), за 91 км від обл. центру, за 12 км від райцентру, за 9 км від залізнич. ст. Тершів-Спас і за 8 км від кордону України з Польщею. Площа 1,36 км2. За переписом 2001, насел. склада­ло 461 особа, станом на 2015 — 390 осіб (переважно українці). Вперше згадується у писем. джерелах 1291. Від 13 ст. побл. села діє Лаврівський монастир святого Онуфрія ЧСВВ. Існує декілька версій щодо походжен­ня назви села. Одна з них по­­в’язує її зі словом «лавра», ін. — з сином литов. князя Міндовга, ченцем Лавром Войшелкою, який тут відбував послух і відзначився тим, що 1246–47 був послом князя Данила Романови­ча до папи Інокентія IV у справі церк. унії та організації спіл. боротьби проти монголо-татар. Жит. Л. брали участь у Визв. вій­ні під проводом Б. Хмельницького. За першим поділом Польщі 1772 він відійшов до Австрії (від 1867 — Австро-Угорщина). 1788–1911 у селі функціонувала гол. окружна школа, яка довгий час була єдиною в Галичині, де викладали українською мовою. Під час 1-ї світової вій­ни в околицях села відбувалися кро­­вопролитні бої. 1921 проживало 295 осіб. 1919–39 — у складі Польщі, від 1939 — УРСР. Від червня 1941 до серпня 1944 — під нім.-фашист. окупацією. Меш­канці зазнали сталін. репресій. До серед. 1950-х рр. у Л. і його околицях вели збройну боротьбу загони ОУН–УПА. Нині у селі — початк. школа, дит. будинок; Нар. дім, б-ка; дільнична лікарня, фельдшер.-акушер. пункт. Серед видат. уродженців — художник К. Звіринський. З Л. пов’язані життя та діяльність церк. діяча, історика, джерелознавця 19 ст. М. Гриневецько­го, церк. діячів О.-М. Годунька, Й.-І. Заячківського, Є.-І. Лом­ни­ць­кого, А.-А. Сенишина, Я. Сень­ківського, релігієзнавця, істори­ка Р.-С. Луканя, військ. і культур. діяча З. Павлюка. Село неодноразово відвідували Я. Головаць­кий, О. Духнович (обидва — 19 ст.), О. Барвінський, М. Грушевсь­кий, І. Крип’якевич, І. Нечуй-Левиць­кий, І. Франко, А. Шептицький, В. Щурат та ін. За нар. переказами, тут похов. князь Лев І Данилович (бл. 1228 — бл. 1301).

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Том ЕСУ:
16
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Населені пункти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
52775
Вплив статті на популяризацію знань:
21
Бібліографічний опис:

Лаврів / В. Р. Нискогуз, І. І. Лисейко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-52775.

Lavriv / V. R. Nyskohuz, I. I. Lyseiko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at: https://esu.com.ua/article-52775.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Лаврів Енциклопедія сучасної України