ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мадлен

МАДЛЕ́Н  — культурна традиція кінця пізнього палеоліту Європи. Виокремлена наприкінці 1860-х рр. і названа за матеріалами розкопок печери Ла-Мадлен у Фран­ції. Згодом її аналоги виявлено по всій Європі: від Португалії і Франції на Зх. до бас. р. Дон і Передкавказзя на Сх. Численні пам’ятки мадлен. типу в Україні остан. часом відомі під назвою епіграветт. Техніка оброблення кременю типова для пізнього палеоліту (призматичні нуклеуси для пластин, кінцеві скребачки, різноманітні різці на пластинах). Визначал. виробами є вкладні до наконечників списів у вигляді крем’яних мікропластинок та мікровістер з притупленим краєм. Мистецтву М. Зх. Європи властива реалістичність зображень (печери Альтаміра, Ляско), натомість для епіграветту України притаманне схемат. мистецтво, яскраві приклади якого дали стоянка Мізин, Кирилівська стоянка, Гін­цівська стоянка. До епіграветту належить переважна більшість пізньопалеоліт. стоянок України, що датуються часом від 18 до 12 тис. р. тому (Мізин, Межиріч, Добраничівка, Гінцівська стоянка, Амвросіївська стоянка і кістко­вище бізонів, Велика Акаржа та ін.). Фауніст. рештки свідчать, що епіграветт. мисливці полювали на великих ссавців холодних прильодовик. степів та лісо-степів — мамонтів, бізонів, пн. оленів, коней. Відомі 4 осн. версії походження Епіграветту України: від власне Граветту, від віллендорф.-костенків. культури або Сх. Граветту, від Орін’я­ку Сх. Європи, від усіх згаданих культур. спільнот.

Рекомендована література

  1. Залізняк Л. Л. Етнокультурні процеси у пізньому палеоліті та проблема епігравету // Архео­логія. 2000. № 2;
  2. Нужний Д. Ю. Верхній палеоліт Західної і Північної України. К., 2015.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Історичні місця
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
60291
Вплив статті на популяризацію знань:
70
Бібліографічний опис:

Мадлен / Л. Л. Залізняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-60291.

Madlen / L. L. Zalizniak // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-60291.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору