Колоїдна хімія
КОЛО́ЇДНА ХІ́МІЯ – наука, що вивчає процеси утворення і руйнування дисперсних систем, властивості речовин у дисперсному стані та поверхневі явища у цих системах. Дисперсні системи складаються із роздробленої дисперс. фази та макроскопічно неперерв. дисперс. середовища. Їх розрізняють за агрегат. станом дисперс. фази та середовища (твердий, рідкий і газоподіб.): суспензії та золі, емульсії, піни, аерозолі, пористі тіла з рідиною і газом у порах, тверді гетерогенні системи (сплави, композиц. матеріали тощо). Сучасна К. х. досліджує ультрамікрогетерогенні (розмір частинок 10-7–10-5 см), мікрогетерогенні (10-5–10-3 см) та грубодисперс. (понад 10-3 см) системи, що мають велике практ. значення. За характером взаємодії дисперс. фази з дисперс. середовищем усі колоїдні системи поділяються на ліофільні та ліофобні системи. Для ліофільних систем характерна висока спорідненість дисперс. середовища з дисперс. фазою, що призводить до нейтралізації ненасичених зв’язків на поверхні колоїд. частинок і низької міжфаз. енергії, яка компенсується ентропійною складовою системи. У результаті ліофільні системи проявляють термодинамічну агрегативну стійкість, рівноважність, здатність до спонтан. диспергування. У ліофобних системах дисперсна фаза має меншу спорідненість до дисперс. середовища, що проявляється у незрівноваженості поверхн. сил на міжфаз. межі. Такі системи термодинамічно нестійкі і потребують спец. стабілізації. Серед розділів К. х. – молекулярно-кінет. явища (броунів. рух, дифузія у дисперс. системах); теорія утворення нової дисперс. фази, виникнення і росту зародків у метастабіл. середовищі; оптика колоїдів тощо. Вони сформувалися у 1-й пол. 20 ст., а нині їх розглядають як самост. галузі фізико-хім. науки. У 1950–60-і рр. у самост. галузь виокремилася фізико-хім. механіка, яка вивчає вплив поверхн. сил на мех. властивості дисперс. твердих тіл.
Нині розвиваються переважно розділи К. х., що вивчають поверхн. явища у дисперс. системах: фундам. основи вчення про природу поверхн. сил у дисперс. системах; структура і властивості сольватаційних шарів поблизу дисперс. частинок; електроповерхн. явища у дисперс. системах; контактне та імерсійне змочування дисперс. твердих частинок рідинами; контактна взаємодія між частинками твердих тіл у різних середовищах. Так, у зв’язку з потребами промисловості почали інтенсивно розвиватися дослідж. для одержання дисперс. систем, зокрема тонких (до 1 нм) плівок твердих тіл, мікро- (з радіусом пор r < 2 нм) та мезопористих (r = 3–6 нм) молекулярних сит. Завдання, які стоять перед біологією та медициною, знову відродили інтерес дослідників до К. х. біополімерів, включно з вивченням їхньої взаємодії з твердими тілами. Підвищення вимог до якості питної води і збільшення глибини очищення стіч. вод змусило фахівців у галузі К. х. звернутися до її традицій. розділу – вивчення взаємодії водорозчин. полімерів із дисперс. частинками неорган. та орган. природи (забруднювачами природ. і стіч. вод). Таким чином, наука про колоїди також вивчає проблеми промисловості, екології та суміж. природн. наук. дисциплін.
Виникнення К. х. як самост. науки пов’язують із дослідженнями англ. вченого Т. Ґрема, який 1861 запропонував поділяти розчинені речовини на колоїди та кристалоїди, гол. чином – за ознакою здатності (кристалоїди) або нездатності (колоїди) проникати через тваринні та рослинні мембрани і увів термін «колоїд» (від грец.
– клей). Проф. Університету св. Володимира у Києві І. Борщов у ст. «Про властивості та часткову будову колоїдів, які беруть участь у побудові тіла тваринних і рослинних організмів» («Журн. Рос. хім. товариства», 1869, № 1), показав, на противагу поглядам Т. Ґрема, можливість існування однієї речовини у вигляді як кристалоїду, так і колоїду, та перехід речовини з одного стану в інший залежно від умов. Він вперше чітко вказав на універсальність колоїд. стану як високодисперс. стану даного тіла (фази) у довкіллі; вперше відзначив наявність зв’язаної води, що оточує частинки колоїдів, причому у місцях контакту частинок одна з одною товщина водних оболонок менша, ніж у тих місцях, де такі контакти відсутні; зробив висновок щодо дифузії колоїд. частинок про обернено пропорційну залежність між розміром колоїд. частинок і швидкістю їхньої дифузії, чим передбачив у якіс. формі рівняння Айнштайна–Смолуховського, що пов’язує квадрат зміщення колоїд. частинок з їхнім радіусом та із в’язкістю дисперс. середовища. Остаточно термін «К. х.» уведено в обіг після опублікування монографії нім. фізико-хіміка, лауреата Нобелів. премії В. Оствальда «Grundriss der Kolloidchemie» («Основи колоїдної хімії», Дрезден, 1909). Проф. Новорос. університету (Одеса) Ф. Шведов 1890 опублікував роботу, в якій дослідив розвиток деформації зсуву у структуров. колоїд. системах, що привело до виникнення реології.
Наприкінці 19 ст. широко розгорнулися дослідження, присвяч. поясненню закономірностей коагуляції колоїд. розчинів електролітами, внаслідок чого сформульовано емпіричне правило Шульце–Ґарді, згідно з яким коагулюючі концентрації одно-, двох- і трьохзаряд. іонів можна приблизно викласти співвідношенням 1:0,016:0,0015; відповідно, обернені величини, що одержали назву коагулюючої здатності, утворюють низку чисел 1:60:700, які приблизно пропорційні до шостого ступеня валентності коагулюючого іона. 1906 А. Айнштайн та М. Смолуховський створили молекулярно-кінет. теорію броунів. руху та дифузії колоїд. частинок. Працюючи у Львів. університеті (1898–1913) М. Смолуховський, окрім молекулярно-кінет. теорії, розвинув теорію електроосмосу, швидкої коагуляції, електров’язкіс. ефекту у колоїд. системах. Франц. вчений Ж.-Б. Перрен 1909 на основі детал. мікроскопіч. досліджень змішування частинок у суспензіях гумігуту експериментально підтвердив правильність теорії Айнштайна–Смолуховського. Винайдення щілинного ультрамікроскопа (1903, Р. Зіґмонді, Ґ. Зідентопф) та ультрацентрифуги (1923; Т. Сведберґ) започаткувало експерим. вивчення дисперсності колоїд. систем. Амер. фізико-хімік І. Ленґмюр 1916 створив першу кількісну теорію мономолекуляр. адсорбції, яка виконала важливу роль при вивченні сорбцій. явищ у колоїд. системах. 1910–24 Ґ. Ґуї, Д. Чепмен та О. Штерн заклали основи сучас. теорії подвій. електр. шару на поверхні колоїд. частинок. Вчення про поверхн. явища поступово стало теор. фундаментом К. х. У 1930-і рр. рос. вчений М. Пєсков уточнив ознаки об’єктів К. х. – гетерогенність і дисперсність, увів поняття кінет. (седиментацій.) та агрегатив. стійкості колоїд. систем. Одним із найважливіших досягнень теор. К. х. є створення 1940 Б. Дерягіним та Л. Ландау, а пізніше нідерланд. дослідниками Е. Фервеєм і Дж. Овербеком, теорії стійкості гідрофобних колоїдів (ДЛФО). Кількісні критерії стійкості гідрозолів, що випливають із цієї теорії, дозволили пояснити правило Шульце–Ґарді. Теорія ДЛФО описує властивості колоїд. систем, стійкість яких забезпечується електростатич. фактором. Проте у реал. дисперс. системах, поряд із електростатич. відштовхуванням колоїд. частинок, можуть мати знач. вплив адсорбційно-сольват., структурно-мех. та ентропійний фактори стійкості. Уявлення про структурно-мех. і ентропійний фактори стійкості дисперс. систем розвинуті у працях рос. вченого П. Ребіндера та учнів його наук. школи (1960-і рр.).
Основоположником К. х. в Україні був А. Думанський, який першим у світ. практиці застосував відцентрову силу для осадження високодисперс. частинок і запропонував ідею щодо можливості визначення таким чином їхніх розмірів. Його справу продовжили учні Ф. Овчаренко та О. Куриленко, які у своїх працях розвинули вчення про ліофільність дисперс. систем, вивчили властивості зв’язаної води, показали велику роль водневого зв’язку при взаємодії води з гідрофільною поверхнею. 1903 М. Цвєт відкрив явище хроматографії. Цей метод нині є одним із осн. для аналізу, концентрування і розділення речовин. 1908 Б. Шишковський в Університеті св. Володимира у Києві виконав прецизійні вимірювання поверхн. натягу розчинів карбонових кислот і запропонував рівняння, яке увійшло до всіх підручників і монографій з К. х. та адсорбції і донині активно використовується дослідниками. 1915 у Петрограді М. Зелінський розробив протигаз, запропонував використовувати як поглинач отруюючих речовин деревне вугілля і опрацював метод його активації для підвищення адсорбцій. властивості. У 1930–40-і рр. у Москві, ці роботи були продовжені М. Дубиніним, який чимало зробив для розвитку адсорбцій. науки в Україні. Особливо швидкими темпами К. х. в Україні розвивалася у 1960–70-і рр. Е. Натансон розробив оригін. електрохім. метод одержання органозолів металів і металополімерів, який широко впроваджений у виробництво. У працях І. Неймарка закладено колоїдно-хім. основи одержання сорбентів та каталізаторів із регульованою пористою структурою.
Практ. застосування фіз.-хім. механіки реалізоване у приклад. розробках Ф. Овчаренка, М. Круглицького та С. Ничипоренка. Наук.-практ. основи модифікування дисперс. матеріалів різними орган. сполуками розвинуті у працях Ф. Овчаренка, О. Пащенка та їхніх учнів і послідовників. О. Юрченко заклав основи методу емульсій. полімеризації, який одержав широке практ. визнання. Знач. внесок у розвиток К. х. зробили М. Ізмайлов (електрохімія орган. поліелектролітів), Д. Стражеско (вугіл. сорбенти та іонообмінники, також розвинув методи одержання і застосування окислених вуглів, разом з В. Стрєлко започаткував роботи з вугіл. гемосорбентом, що нині широко застосовується у медицині), Р. Кучер (фіз.-хім. властивості природ. вуглів), Г. Карпенко (фіз.-хім. механіка конструкцій. матеріалів), В. Єременко (високотемпературна тензіометрія), М. Товбін (механізм утворення льоду в атмосфері під дією дисперс. матеріалів із різним гідрофільно-гідрофоб. балансом), Ю. Ліпатов, Є. Лебедєв та Ю. Керча (полімери), О. Чуйко (хімія поверхні кремнезему), В. Стрєлко (синтез дисперс. вугіл. та оксид. матеріалів), М. Картель (хімія поверхні вуглецевих та вуглецево-мінеральних матеріалів). На базі К. х. на поч. 21 ст. виникла й інтенсивно розвивається нова галузь знань – нанохімія. Дослідж. у галузі К. х. займаються в Інституті колоїд. хімії та хімії води, Інституті хімії високомолекуляр. сполук, Інституті біоколоїдної хімії НАНУ та ін. академ. установах; фахівців готують на спеціалізов. кафедрах Київ., Львів., Харків. університетів.
Літ.: Думанский А. В. Лиофильность дисперсных систем. К., 1960; Овчаренко Ф. Д. Мир опознанных величин. Москва, 1979; Липатов Ю. С. Коллоидная химия полимеров. К., 1984; Фролов Ю. Г. Курс коллоидной химии. Поверхностные явления и дисперсные системы. Москва, 1989; Шпак А. П., Ульберг З. Р. и др. Коллоидно-химические основы нанонауки. К., 2005; Тарасевич Ю. И. Становление и перспективы развития коллоидной химии в Украине // УХЖ. 2005. Т. 71, № 3; Щу-кин Е. Д., Перцов А. В., Амелина Е. А. Коллоидная химия. Москва, 2006; Цивадзе А. Ю. Адсорбция, адсорбенты и адсорбционные процессы в нанопористых материалах. Москва, 2011; Тарасевич Ю. И. Поверхностные явления на дисперсных материалах. К., 2011; Мчедлов-Петросян М. О., Лебідь В. І., Глазкова О. М., Лебідь О. В. Колоїдна хімія. Х., 2012.
Ю. І. Тарасевич
Рекомендована література
- Думанский А. В. Лиофильность дисперсных систем. К., 1960;Google Scholar
- Овчаренко Ф. Д. Мир опознанных величин. Москва, 1979;Google Scholar
- Липатов Ю. С. Коллоидная химия полимеров. К., 1984;Google Scholar
- Фролов Ю. Г. Курс коллоидной химии. Поверхностные явления и дисперсные системы. Москва, 1989;Google Scholar
- Шпак А. П., Ульберг З. Р. и др. Коллоидно-химические основы нанонауки. К., 2005;Google Scholar
- Тарасевич Ю. И. Становление и перспективы развития коллоидной химии в Украине // УХЖ. 2005. Т. 71, № 3;Google Scholar
- Щу-кин Е. Д., Перцов А. В., Амелина Е. А. Коллоидная химия. Москва, 2006;Google Scholar
- Цивадзе А. Ю. Адсорбция, адсорбенты и адсорбционные процессы в нанопористых материалах. Москва, 2011;Google Scholar
- Тарасевич Ю. И. Поверхностные явления на дисперсных материалах. К., 2011;Google Scholar
- Мчедлов-Петросян М. О., Лебідь В. І., Глазкова О. М., Лебідь О. В. Колоїдна хімія. Х., 2012.Google Scholar