Державні премії України — Енциклопедія Сучасної України

Державні премії України

ДЕРЖА́ВНІ ПРЕ́МІЇ УКРАЇ́НИ – один із видів державних нагород України. Д. п. У. відзначають за вагомий внесок у розвиток науки, техніки, літ-ри, мист-ва й арх-ри. До них належать Д. п. У. в галузі н. і т., арх-ри, кіномистецтва ім. О. Довженка. 1974–91 також вручали Держ. премію УРСР для передовиків соціаліст. змагання за видатні досягнення у праці. Відповідно до указу Президента України від 27 вересня 1999 Д. п. У. ім. Т. Шевченка (засн. 20 травня 1961 постановою РМ УРСР) надано статус Національної премії України ім. Т. Шевченка. Особи, удостоєні Д. п. У., отримують звання лауреата у тій чи ін. галузі, дипломи і почесні знаки встановлених зразків. Розміри грош. винагород до кожної премії встановлює своїм указом Президент України.

Державну премію України в галузі науки і техніки засн. постановою ЦК КПУ і РМ УРСР від 23 квітня 1969 як Держ. премію УРСР в галузі н. і т. (від 1991 – сучасна назва). Це щорічна нагорода за видатні наук. дослідж., що сприяють подальшому розвитку гуманітар., природн., тех. наук, позитивно впливають на сусп. прогрес; розроблення та впровадження нової техніки, матеріалів, технологій, сучас. способів і методів лікування та профілактики; роботи з проблем охорони довкілля та екол. безпеки; створення підручників для заг.-осв., профес.-тех. навч. закладів, ВНЗів. Роботи на здобуття премії висувають установи НАНУ та галуз. держ. академій (АМНУ, АПрНУ, АПНУ, УААН); колегії центр. органів держ. влади; наук.-тех. і вчені ради; громад. наук.-тех. і наук. орг-ції; підручники – Мін-во освіти й науки України. Щорічно присуджують 20 Д. п. У. в галузі н. і т.: до 15-ти – з відповід. дозволом для публікації у ЗМІ, до 3-х – за роботи, що становлять держ. таємницю, до 2-х – за підручники. Колектив, висунутий на здобуття, обмежений 10-ма особами (сюди не включають тих, хто виконував лише адм., організатор. чи консультативні функції). Рішення про надання премій, яке ухвалює таєм. голосуванням Ком-т із Д. п. У. в галузі н. і т., набуває чинності після прийняття відповід. указу Президента України (має бути опублікований до 1 грудня – річниці референдуму про незалежність України). Першим лауреатом Д. п. У. в галузі н. і т. став Г. Писаренко, загалом за роки вручення її отримали 5544 особи. Чотири рази премією відзначений І. Сергієнко, тричі – М. Амосов, В. Бар'яхтар, О. Возіанов, М. Гасик, А. Долінський, І. Дудка, В. Єременко, М. Згуровський, О. Коркушко, П. Костюк, В. Кунцевич, А. Морозов, В. Немошкаленко, В. Романенко, В. Скопецький, Л. Старицький, Н. Шор.

В. С. Стогній

Державну премію України в галузі архітектури засн. постановою ЦК КПУ і РМ УРСР від 12 квітня 1988 для стимулювання розвитку арх-ри й містобудування, заохочення твор. праці архітекторів і будівельників як Держ. премію УРСР в галузі арх-ри (від 1991 – сучасна назва). Щорічно вручають 5 (до 1999 – 3) премій за створення видат. архіт. комплексів, окремих будівель і споруд; роботи в галузі містобудування, ландшафт. арх-ри, реставрації пам'яток арх-ри; наук. праці у галузі теорії та історії арх-ри й містобудування. 2000 увійшли до складу держ. нагород України. Роботи на здобуття премії висувають центр. і місц. органи виконав. влади, органи місц.самоврядування, громад. орг-ції, НДІ та проектні ін-ти, при цьому колектив претендентів не повинен перевищувати 8-ми осіб. Рішення про присудження премій, яке приймає Ком-т із Д. п. У. в галузі арх-ри таєм. голосуванням, набуває чинності після затвердження указом Президента України (публікують до 1 липня – Дня арх-ри України, який відзначають у Всесвіт. день арх-ри). Повторне присудження Д. п. У. в галузі арх-ри можливе не раніше, ніж через 5 р. Першими лауреатами 1988 стали колективи архітекторів, які створили пішохідну зону в центрі Івано-Франківська (Л. Попиченко, В. Альощенко, В. Мартинюк, Г. Будзик) та архіт. комплекс Київ. політех. ін-ту, нині Нац. тех. ун-т України «Київ. політех. ін-т» (В. Лиховодов, В. Сидоренко, В. Довгалюк, О. Думчев, О. Зиков, В. Крючков). Загалом премією відзначено бл. 400 фахівців за 74 об'єкти арх-ри, двічі лауреатами стали арх. В. Биков, Ю. Білоконь, В. Вечерський, В. Жежерін, В. Присяжнюк, І. Шпара, мистецтвознавець В. Тимофієнко, управлінець М. Вишиванюк.

В. В. Вечерський

Державну премію України ім. О. Довженка засн. Указом Президента України «Про заходи щодо відзначення 100-річчя від дня народження Олександра Довженка» від 10 вересня 1994. Присуджують від 1995, держ. нагорода від 2001. Її вручають за видат. внесок у розвиток укр. кіномистецтва. Представлені кандидатури розглядає Ком-т з Д. п. У. ім. О. Довженка, який 1995–2004 очолював М. Мащенко, від 2004 – Б. Савченко. Указ Президента України про присудження публікують до 10 вересня – дня народж. О. Довженка. Першим лауреатом 1995 став Б. Брондуков, серед ін. – Б. Бенюк, О. Борисов, М. Криницина, К. Муратова, Л. Осика, О. Санін, К. Степанков.

Л. І. Брюховецька


Покликання на статтю