ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лист 139-ти

«ЛИСТ 139-ти» – звернення представників укра­їн­ської інтелігенції до вищого керівництва СРСР із протестом проти арештів і незаконних судових процесів. Адресований 1968 ген. секр. ЦК КПРС Л. Брежнєву, голові РМ СРСР А. Косигіну, голові Президії ВР СРСР М. Підгорному. 1964–65 подібні звернення до Верхов. Суду і ВР УРСР та ЦК КПУ підписували В. Кирейко, Г. Майборода, А. Малишко, М. Стельмах, Л. Сер­пілін, О. Антонов та ін. Безпосеред. приводом до написання стали судові процеси над В. Чорноволом (1967), а також рос. правозахисниками, проведені з грубими порушеннями процесуал. норм. До складу ініціатив. групи увійшли І. Світличний, І. Дзю­­ба (автори тексту), І. Заславська (віднесла листа до при­ймаль­ні ЦК КПРС і залишила для відповіді домашню адресу), В. Бод­нарчук, М. Білецький, Ю. Цехмістренко. В листі у корект. фор­мулюваннях йшлося про відступ від рішень 20-го з’їзду КПРС і порушення соціаліст. законності. Серед підписантів – С. Параджанов (участі у написанні не брав, але наполіг, щоб його прі­звище стояло першим), В. Некрасов, Г. Кочур, Л. Костенко, В. Стус, В. Шевчук, М. Вінграновський, І. Драч, Б. Антоненко-Давидович, Є. Сверстюк, А. Білецький, М. Брайчевський, Ю. Березанський, Г. Дворко, А. Лубченко, О. Ситенко, А. Скороход, Ю. Соколов, К. Толпиго, А. Горська, В. Зарецький. У відповідь влада розгорнула адм. репресії проти підписантів: їх викликали до парт. органів, виключали з партії та комсомолу, звільняли з роботи, вимагали відкликати підписи та публічно засудити свої дії (дехто під тиском зробив це). Багатьох у 1970-х рр. засуджено за звинуваченням у антирад. агітації та пропаганді.

В. В. Овсієнко

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лист 139-ти / В. В. Овсієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-55005

Том ЕСУ:

17-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

55005

Кількість переглядів цього року:

97

Схожі статті

Дельта Дунаю
Світ-суспільство-культура  | Том 7 | 2007
Д. В. Дубина
Мемуари
Світ-суспільство-культура  | Том 20 | 2018
О. В. Ясь
Кулі (подружжя)
Світ-суспільство-культура  | Том 16 | 2016
Р. Сенькусь

Нагору