ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Магматичні гірські породи

МАГМАТИ́ЧНІ ГІРСЬКІ́ ПОРО́ДИ — породи, що утворилися в результаті охолодження та затвердіння магми у земній корі або на поверхні Землі. Інша назва — вивержені гірські породи (див. Гірські породи, Магматичні гірські породи). За глибиною утворення магматичні гірські породи поділяють на:

  • інтрузивні гірські породи (глибинні);
  • ефузивні гірські породи (виливні).
Найхарактерніші інтрузивні породи: граніт, діорит, габро та перидотит; їхні ефузивні аналоги: ліпарит, андезит, базальт, пікрит. Магматичні гірські породи розрізняють також за вмістом кремнезему (кислі, середні, основні та ультраосновні), лугів і за мінералогічним складом. Разом з метаморфічними гірськими породами магматичні гірські породи архейської ери й протерозойської ери беруть участь у будові кристалічного фундаменту території України.

У межах Українського щита граніти всіх видів утворюють масиви; габро, габро-норити та лабрадорити залягають разом з гранітами або у вигляді дайок та міжпластових тіл. Інтрузивні та ефузивні утворення фанерозойського віку залягають в осадових товщах на різних глибинах і виходять на поверхню. У Донецькій складчастій споруді серед девонських відкладів містяться комплекс пікрит-базальтів і кварцових порфірів у зоні зчленування з Приазовським блоком і штокоподібні інтрузії піроксенітів і габро. На Кримському півострові магматичні гірські породи поширені від мису Фіолент до мису Кіїк-Атлама. Габро-діабази, діорит-порфірити, гранодіорит-порфірити складають гори-лаколіти Аюдаг, Урага, Чамни-Вурун. Менші за розміром тіла магматичних гірських порід відомі в долині Сууксу, на масиві Карадаг, на вододілах Салгиру, Альми, Бадрака.

В Українських Карпатах виявлено пласти та штоки метаморфізованих порфіритів і ортоамфіболітів серед палеозойських порід Чивчинського і Рахівського масивів. Великі площі займають неогенові покриви андезито-базальтів та інших ефузивних порід, які у Вулканічному хребті досягають потужності 700 м. Майже всі відміни магматичних гірських порід використовують як будівельні матеріали. Головні родовища пов’язані з Українським щитом, де їх розробляють кар’єрним способом (лабрадорити — у Житомирській, габро — у Рівненській, граніти — у Житомирській, Кіровоградській, Запорізькій і Вінницькій областях).

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Ландшафти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
60229
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
2 264
цьогоріч:
365
Бібліографічний опис:

Магматичні гірські породи / Г. І. Каляєв // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-60229.

Mahmatychni hirski porody / H. I. Kaliaiev // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-60229.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору